Nanočástice stříbra mají tendenci shlukovat se do větších celků - klastrů, což snižuje jejich účinnou plochu pro působení na bakterie. Jak vypadají takové shluky je možné vidět na záběrech z elektronového mikroskopu, které publikovali Shrivastava et al. (42). Na snímcích je zároveň ukázka působení takových klastrů na bakterie Escherichia coli. Proto výrobci stabilizují nanočástice pomocí různých zdravotně nezávadných stabilizátorů, jako jsou některé tenzidy, polymery nebo přírodní látky.
Koloidní stříbro ARGENA nebo UNIVERSAL z produktové řady původního koloidního stříbra Argena typ EX kombinuje úpravu polysacharidem s úpravou želatinou, která je směsí peptidů a proteinů, což jsou vlastně makromolekuly aminokyselin. Tato úprava slouží k ochraně buněčné DNA a zároveň skvěle stabilizuje nanočástice. Navíc, želatina se udrží na nanočásticích mnohem déle než samotný polysacharid a tak je tento výrobek z hlediska zdravotní bezpečnosti zajištěn v maximální možné míře.
Nahrazuje koloidní stříbro klasická antibiotika?
Samozřejmě, že je nesmyslem paušálně odmítat současné i nově vyvíjené antibiotika a tvrdit, že nyní je všechny nahradí koloidní stříbro, protože i proti němu se najdou vysokorezistentní kmeny mikroorganismů. Cesta do budoucna vede spíše v hledání vzájemných synergických (zesilujících) efektů, které již zaznamenali autoři (11) ve své výzkumné práci zejména vůči gramnegativním bakteriím. Koloidní stříbro bohužel není žádný zázračný "elixír zdraví" a při použití má svá omezení a hranice. Jeho obrovskou výhodou však je, že dosud nebyla zaznamenána žádná kontraindikace se současnými antibiotiky a dokonce působí i jako účinné antivirotikum. Celosvětově se provádí intenzivní výzkum v této oblasti nanobiotechnologie, aby se zabránilo následkům narůstající rezistence mikroorganismů vůči antibiotikům.