Nanočastice striebra majú tendenciu zhlukovať sa do väčších celkov - klastrov, čo znižuje ich učinnú plochu pre pôsobenie na baktérie. Ako vyzerajú takéto zhluky je možné vidieť na záberoch z elektrónového mikroskopu, ktoré publikovali Shrivastava et al. (42). Na snímkoch je zároveň ukážka pôsobenia takýchto klastrov na baktérie Escherichia coli. Preto výrobcovia stabilizujú nanočastice pomocou rôznych zdravotne nezávadných stabilizátorov, ako sú niektoré tenzidy, polyméry alebo prírodné látky.
Koloidné striebro ARGENA alebo UNIVERSAL z produktovej rady pôvodného koloidného striebra Argena typ EX kombinuje úpravu polysacharidom s úpravou želatínou, ktorá je zmesou peptidov a proteínov, čo sú vlastne makromolekuly aminokyselín. Táto úprava slúži na ochranu bunkovej DNA a zároveň vynikajúco stabilizuje nanočastice. Navyše, želatína sa udrží na nanočasticiach oveľa dlhšie ako samotný polysacharid a tak je tento výrobok z hľadiska zdravotnej bezpečnosti zabezpečený v maximálne možnej miere.
Nahrádza koloidné striebro klasické antibiotiká?
Samozrejme, že je nezmyslom paušálne odmietať súčastné aj novo vyvíjané antibiotiká a tvrdiť, že teraz ich všetky nahradí koloidné striebro, pretože aj proti nemu sa nájdu vysokorezistentné kmene mikroorganizmov. Cesta do budúcna vedie skôr v hľadaní vzájomných synergických (zosilňujúcich) efektov, ktoré už zaznamenali autori (11) vo svojej výskumnej práci najmä voči gramnegatívnym baktériám. Koloidné striebro bohužiaľ nie je žiaden zázračný "elixír zdravia" a pri použití má svoje obmedzenia a hranice. Jeho obrovskou výhodou však je, že doposiaľ nebola zaznamenaná žiadna kontraindikácia so súčastnými antibiotikami a dokonca pôsobí aj ako účinné antivirotikum. Celosvetovo sa vykonáva intenzívny výskum v tejto oblasti nanobiotechnológie, aby sa zabránilo následkom narastajúcej rezistencie mikroorganizmov voči antibiotikám.